Jesteśmy na FB

Jesteśmy na FBPiątek, 21 Luty 2020

Restauracja

Zapraszamy do restauracji
mieszczącej się
w Budynku Obsługi Ruchu Turystycznego

restauracja dzikowiec

Czynne: wtorek-niedziela 10-21 

Tel. 577-824-624

 

Nasi Partnerzy

mj-9-45

Klub Narciarstwa Alpejskiego Dzikowiec

willisport200

TimingDays

WOŚP

 

dzikowiec

Charakterystyka obiektu
Drukuj Email
Dzikowiec

Gmina Boguszów-Gorce zrealizowała na zboczu góry Dzikowiec kolei linową. Obiekt został oddany do użytku 17 lutego 2009 r., a po pierwszych trudnościach z awarią systemu jest eksploatowany od sierpnia tego roku. Kolei linowa zastąpiła istniejący wyciąg orczykowy wykonany w latach 80-tych XX wieku.

 

Dzikowiec Wielki z koleją linową leżą w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, w Masywie Dzikowca i Lesistej Wielkiej, w północno-zachodniej części Gór Kamiennych. Wzniesienie położone jest na obszarze Parku Krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich, w środkowo-północnej części Gór Kamiennych, około 3,4 km na południe od centrum miejscowości Boguszów-Gorce po północno-wschodniej stronie od Lesistej Wielkiej. Dzikowiec Wielki 836 mn.p.m.jest drugim po Lesistej Wielkiej szczytem w Masywie Dzikowca i Lesistej Wielkiej zbudowany jest ze skał magmowych - melafiru i porfiru o charakterystycznym czerwonym zabarwieniu. Góra ze względu na wulkaniczne pochodzenie ma ostry kształt podobny do stromej kopuły, odróżniając się od innych brakiem spłaszczonego wierzchołka i bardziej regularnym kształtem. Góra w całości w porośnięta jest lasem regla dolnego. Krajobraz masywu, przedstawia krajobraz niskich gór z niezwykle różnorodną rzeźbą terenu. Najwyższe wzniesienia nie przekraczają 860 m n.p.m. Występują tu doliny wzdłuż górskich potoków, wdzierające się w zbocza. Szczyty stożkowe z wyraźnym podkreśleniem stromych zboczy. Większość obszaru zajmują lasy. Wzniesienia porośnięte są aż po szczyty. Ze zboczy roztaczają się panoramy na okoliczne miejscowości i oddalone pasma górskie. Krajobraz częściowo przeobrażony. Pierwotny charakter krajobrazu w większości został zachowany. Położenie fizyczno-geograficzne masywu oraz pobliskie pasma gór otaczających sprawiają że nad masywem ścierają się różnorodne masy powietrza, wpływające na kształtowanie się typów pogody i zjawisk atmosferycznych tego mikroregionu. Obszar masywu odznacza się specyficznym, surowym klimatem (mrozowiska). Pory roku są łatwo rozpoznawalne i wyznaczane przez przebieg temperatury: ciepła i wilgotna wiosna, ciepłe i często suche lato, chłodna i wilgotna jesień oraz mroźna zima ze znacznymi opadami śniegu. Zachmurzenie: średnie występuje w okresie jesienno-zimowym, najmniejsze w lecie. Opadom często towarzyszą gwałtowne burze z wyładowaniami. Obecnie Gmina Boguszów-Gorce planuje zagospodarowanie terenów zbocza góryDzikowiec i terenów przyległych w kierunku turystyki aktywnej.Góra Dzikowiec oprócz stoku narciarskiego pełni także role miejsca wypoczynku i turystyki weekendowej dla mieszkańców Gminy.W obrębie góry Dzikowiec krzyżuje się kilka szlaków turystycznych pieszych jak i rowerowych.

 

Przez szczyt Dzikowca przechodzą szlaki turystyczne:

 

- niebieski - Lesista Wielka - Stachoń - Dzikowiec - Boguszów - Wałbrzych Sobięcin

 

- zielony - Marciszów Górny - Krąglak - Gostków - Trój garb - Bacówka Pod Trój garbem - Lubomin - Chełmiec -Boguszów PKP - Dzikowiec Wielki - Unisław Śląski - Sokołowsko - Schronisko Andrzejówka - Rybnica Leśna - Wałbrzych Główny PKP

 

- Z punktu widokowego na polanie przy niebieskim i zielonym szlaku roztacza się rozległy widok na Kotlinę Wałbrzyską.

 

Przez masyw Lesistej i Dzikowca przechodzą szlaki turystyczne:

 

- zielony - prowadzący z Boguszowa - Gore do Sokołowska.

 

- czerwony - fragment Głównego Szlaku Sudeckiego im. dr. Mieczysława Orłowicza prowadzący z Krzeszowa do Sokołowska.

 

- żółty - prowadzący z Mieroszowa do Sokołowska,

 

- niebieski - prowadzący ze stacji PKP Boguszów Gorce na szczyt Lesistej Wielkiej.

 

Ośrodek Sportowo-Rekreacyjny "Dzikowiec"
ul. Sportowa
58-372 Boguszów-Gorce
tel. 74-8447-032

www.dzikowiec.info

 

Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Boguszowie-Gorcach Sp. z o.o.
Ul. Sienkiewicza 46
58-370 Boguszów-Gorce
tel. 74-844-94-11

www.zgm.boguszow.com.pl